Nasii

cine pe cine mai naseste

Posted by nasa On September - 15 - 2010 1 Comment

PROGRAM ZILELE BUCURESTIULUI 17-19 SEPTEMBRIE 2010

17 SEPTEMBRIE

CENTRU ISTORIC

Scena Strada Franceză

17:00 – 18:00 Doina Moţilor din Câmpeni

18:00 – 19:00 Paula Seling si Ovi

19:00 – 20:00 Directia 5

20:00 – 21:00 Iris

Scena Strada Carada

17:00 – 17:30 Trupa Cantos

17:30 – 18:00 Maria Gheorghiu

18:00 – 19:00 Maria Buza si taraf

19:00 – 20:00 Doina Motilor din Campeni

20:00 – 20:30 Jimmy Zarnescu

 

NOAPTEA ALBA A FILMULUI ROMANESC

PIAŢA GEORGE ENESCU 

20:30: Mãnuşi Roşii (2010) r: Radu Gabrea; 117 minute (avanpremierã)

23:00: Filantropica ( 2002) r: Nae Caranfil; 110 minute

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMÂN

 

Indoor

18:00: Nunta de piatrã (1972 -1973) r: Dan Piţa; 130 minute

20:30 : Secvenţe (1982) r: Alexandru Tatos; 98 minute

22:45 : O varã de neuitat (1994) r: Lucian Pintilie; 94 minute

00:45:  Valurile Dunãrii (1960) r: Liviu Ciulei; 92 minute

 

Outdoor

21:00: Marţi dupã Crãciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (subtitrare in lb. francezã)

23:00: Nuntã în Basarabia (2010) r: Napoleon Helmis; 90 minute (avanpremierã oferitã de 

Festivalul Degustãtorilor de Film şi Artã Culinarã)

URANUS 144

21:00: Operaţiunea Monstrul (1976) r: Manole Marcus; 102 minute

23:00: Nunta mutã (2008) r: Horaţiu Mălăele; 84 minute

 

 

Club FABRICA 

21:00 – 01.00

Colivia (2010) r: Adrian Sitaru; dramă ; 17 minute

Lampa cu cãciulã (2006) r: Radu Jude; 23 minute

Nunta lui Oli (2009) r: Tudor Jurgiu; 22 minute

O zi bunã de plajã (2007) r: Bogdan Mustaţã; 10 minute

Trenul Foamei (2010) r: Viorel Timaru; dramă; 26 minute

Derby (2010) r: Paul Negoescu; 15 minute

Mousse au chocolat (2009) r : Paul Tanicui ; 11 minute

Captivi de Crãciun (2010) r: Iulia Ruginã; 40 minute

 

Cinema PATRIA

20:00: Marţi dupã Crãciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (intrare pe bază de bilet)

22:00: A fost sau n-a fost? (2006) r: Corneliu Porumboiu; 89 minute

00:00: Marfa şi banii (2001) r: Cristi Puiu; 90 minute

 

Cinema STUDIO

19:00: Mar Nero / Marea Neagrã (2009) r: Federico Bondi; 95 minute (intrare pe bază de bilet)

21:00: Francesca (2009) r: Bobby Pãunescu; 94 minute

23:00: Legãturi bolnãvicioase (2006) r: Tudor Giurgiu; 85 minute

 

ELVIRA POPESCO

18:00: Drumul Pãsãrilor (2009) r: Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi; 52 minute

           Australia (2009) r: Claudiu Mitcu; 64 minute

20:15: Marele Jaf Comunist (2004) r: Alexandru Solomon; 85 minute

            Nãscuţi la comandã – Decreţeii (2005) r: Florin Iepan; 68 minute

23:00: Testimonial (2008) r: Rãzvan Georgescu; 90 minute

            Quest / Cãutare (2010) r: Ionuţ Piţurescu; 31 minute

01:15: The Shukar Collective Project (2010) r: Matei Alexandru Mocanu; 75 minute

 

 

 

Cinema EFORIE

19:00: Pescuit sportiv (2009) r : Adrian Sitaru ; 80 minute

20:45: Occident (2002) r: Cristian Mungiu; 105 minute

22:45: Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii (2006) r: Cãtãlin Mitulescu ; 101 minute

 

18 SEPTEMBRIE

 

 

Centru Istoric, Strada Carada

 

12:00 – 12:30 Sylvie

12:30 – 13:00 Bogdan Ioniţă

13:00 – 14:00 Spectacol de ritmuri şi percuţie

17:00 – 19:00 Minoritati si comunitati nationale

19:00 – 20:00 Silviu Biriş şi Taraful Bucureşti

20:00 – 21:00 Provincialii

21:00 – 22:00 A.G. Weinberger

Minorităţi şi comunităţi naţionale:

•       Minoritatea italiană din Iaşi – Ans. „Siamo di nuovo insieme”;

•       Aromânii din Bucureşti – Ans. „Pilisterlu”;

•       Minoritatea germană din Braşov – Ans. „Korona”;

•       Minoritatea greacă din Bucureşti – Ans. „Ellas”;

•       Minoritatea ucrainiană din Rona de Sus, Maramureş  -

            Ans. „Şoimii şi Călina Roşie”;

•       Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea – Ans. „Malaţî”.

Centru Istoric, Strada  Franceza

12:00 – 13:00 Ella Girls

13:00 – 14:00 Mandinga

17:00 – 19:00 Casa cu prieteni

                      Tic Petrosel & Marlene Hristea

                      Ion Marinescu Turla

                      Trupa Cocktail

                       Puiu Cretu

19:00 – 20:00 Nişte Băieţi

20:00 – 21:00 Hara

21:00 – 22:00 Partizan

Fanfare:

•       Fanfara „Milenium Band” din Baia Mare;

•       Fanfara Municipală din Slobozia;

•       Fanfara Municipală din Ploieşti;

•       Fanfara Muzica Regimentului 30 Garda „Mihai Viteazul”;

•       Fanfara Jandarmeriei Române.

Piaţa Constituţiei

B-dul Unirii, Zona Fantani

10.00 – 21.00  Plimbari cu trasuri;

10.00 – 20.00 Parada costume de epoca;

10.00 – 22.00 Targ de Mestesugari;

10.00 – 22.00 Spatiu Gastronomic;

10:00 – 11:00 Teatrul Ion Creangă – „De-aş fi Scufiţa Roşie”.

10.00 – 19.00 Workshop pentru copii;

12:00              Parada minoritati si fanfare;

12.00              Bataia cu Flori

 

16.00 – 16.40 Mini Orchestră Andrei Tudor

16.50 – 17.50 Trupa Zero

18.00 – 19.00 Trupa 13

19.10 – 19.50 Trupa PhenomenOn

20.00 – 21.00 Trupa The Marker

21.10 – 22.30 Rock Loves Chopin

 

Teatrul Bulandra, Sala Izvor

10:00 – 24:00 Ziua Chitarelor

Lacul Morii

11:00 – 15:00  Aeronautic  Show

Parada Tramvaielor de Epoca

11.00      Plecare Depou RATB Piata Victoriei si defilare pe traseul:          Sos. Stefan cel Mare  – Calea Mosilor – Sfantul Gheorghe si retur

Piata Roma, Piata Verona, Piata George Enescu

Arta si Peisaj – proiect de amenajare a spatiului verde realizat impreuna cu Ambasada Frantei si Institutul Francez

19 SEPTEMBRIE

 

Centru Istoric, Strada Carada

 

12:00 – 13:00 Caprice

13:00 – 14:00 Marcian Petrescu

17:00- 18:00 Anton Pann

                    Vlad chiurlea – 15 min

                    Trupa ascens – 15 min

18:00 – 19:00 Adrian Naidin

19:00 – 20:00 Mircea Vintilă şi Trupa Brambura

Centru Istoric, Strada Franceza

18:30 – 19:00 Ozana Barabancea

19:00 – 20:00 Nicola

20:00 – 21:00 Proconsul

 

Piaţa George Enescu

20.00 – 21.30 Concert Horia Brenciu & Band

21.30 – 22.30 Concert Neri Per Caso

 

 

Piata Constitutiei

 

10.00 – 22.00 Târgul de Meşteşugari

10.00 – 22.00 Spaţiu Gastronomic

10.00 – 10.45 Teatrul Ion Creangă – „Un cântec, o floare, mare sărbătoare!”

10.00 – 19.00 Workshop Artistic pentru Copii

10.00 – 21.00 Pilmbări cu Trăsuri (Bulevardul Unirii – Piaţa Constituţiei)

10.00 – 22.00 Parada de Costume de Epocă(Bulevardul Unirii – Piaţa Constituţiei)

10:45 – 11:05 – Minoritatea italiană din Iaşi – Ansamblul „Siamo di nuovo insieme”

11:05 – 11:25 – Aromânii din Bucureşti – Ansamblul „Pilisterlu”

11:25 – 11:50 – Minoritatea germană din Braşov – Ansamblul „Korona”

11:50 – 12:20 – Minoritatea greacă din Bucureşti – Ansamblul „Ellas”

12:20 – 12:45 – Minoritatea ucraineană din Rona de Sus – Maramureş

                                                              Ansamblul „Şoimii şi Călina Roşie”

12:45 – 13:15 – Minoritatea rromă din Tg. Jiu cu Ion Ghiţulescu

13:15 – 13:40 – Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea – Ansamblul „Malaţî”

13:40 – 14:10 – Minoritatea turcă/tătară din Constanţa

                         Grupul de dans folcloric „Delikanlar”

14:10 – 14:40 – Ansamblul „Doina Carpaţilor” din Iaşi

14:40 – 15:10 – Ansamblul „Doina Gorjului” din Tg. Jiu

15:10 – 15:40 – Ansamblul „Doina Dunării” din Giurgiu

15:40 – 16:20 – Silviu Biriş şi Taraful „Cleante”

16:20 – 17:00 – Maria Buză şi Taraful lui George Pătraşcu

15.00 – 22.00 Parada Elevilor (Sala Palatului, Biserica Kretzulescu, Calea Victoriei, Splaiul Independenţei, Bulevardul Unirii)

17.30 –18.00 Flashmob Alex Velea

18.00 – 18.50 Concert Alex Velea

18.50 – 19.10 Trupa Efekt ( se face trecerea Alex Velea – Voltaj)

19.00 – 20.00 Concert Voltaj

 

Evenimente Indoor

septembrie – octombrie

Centrul Artelor Vizuale, 11:00 – 19:00, Expoziţie Uniunea Artiştilor Plastici

Simeza, 11:00 – 19:00, Expoziţie Uniunea Artiştilor Plastici

Artis, 11:00 – 19:00, Expoziţie Uniunea Artiştilor Plastici

Atelier 35, 11:00 – 19:00, Expoziţie Uniunea Artiştilor Plastici

13 – 26 septembrie

Palatul Voievodal Curtea Veche, 11:00 – 20:00, Salonul Municipal de Artă Medievală

15 – 28 septembrie

Galeriile de Artă ale Municipiului Bucureşti, Suvenir de Bucureşti – Expoziţie de pictură, grafică şi obiecte artizanale

15 – 30 septembrie

Palatul Şuţu, 11:00 – 20:00, Expoziţie Foto – Trecut-au anii

 

16 – 22 septembrie

Palatul Şuţu, 11:00 – 20:00, Expoziţie Pictură – Bucureştiul în imagini

 

17 – 18 septembrie

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 10:00 – 14:00, Ateliere pentru Elevi din Ciclurile Primar, Gimnazial şi Liceal

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 14:00 – 16:00, Proiecţie Film Documentare Literare

Teatrul Nottara, 11:00, Doi pe o bancă

Teatrul Foarte Mic, 19:00, Crazy Stories in the City

 

17 – 19 septembrie

Teatrul Odeon, 19:00, Scrooge după Un colind de Crăciun

Palatul Voievodal Curtea Veche, 11:00 – 20:00, Seri de Artă Medievală – Craii de Curtea Veche

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 10:00 – 18:00, Expoziţie Permanentă

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 10:00 – 19:00, Expoziţie Foto Documentară – O istorie insolită a manuscrisului românesc

 

17 – 20 septembrie

Observatorul Astronomic Vasile Urseanu, 11:00 – 23:00, Expoziţie Permanentă

Muzeul Memorial C.I. si C.C. Nottara, 10:00 – 18:00, Expoziţie Permanentă

Muzeul Memorial Victor Babeş, 10:00 – 18:00, Expoziţie Permanentă

Colecţia de Artă Ligia şi Pompiliu Macovei, 10:00 – 18:00, Expoziţie Permanentă

 

18 – 19 septembrie

Palatul Şuţu, 11:00 – 20:00, Târgul Internaţional al Colecţionarilor

Teatrul Metropolis, 19:00, Nebuna din Chaillot

Circul Globus, 15:00, 4U (For you)

 

18 – 22 septembrie

Parcul Cişmigiu, Zilele Thailandeze – Festivalul Thailandeze

18 – 23 septembrie

Palatul Şuţu, 11:00 – 20:00, Expoziţie Fotografii cu Imagini din Bucureşti

 

 

Vineri, 17 septembrie

Teatrul Masca, 20:00, Slugă la doi stăpâni

Teatrul de Comedie, 20:00, Comedie şi iluzii

Sâmbătă, 18 septembrie

Sala Rapsodia, 11:00, De-aş fi Scufiţa Roşie

Opera Comică, 11:00, Primăvara Magnoliilor

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 14:00 – 16:00, Proiecţie de Film – Caravana Cinematografică

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 16:00 – 18:00, Recitaluri poezie şi muzică

Teatrul de Comedie, 17:00, Mistery

Teatrul de Comedie, 17:00, Blind

Teatrul Masca, 19:00, Intrusa

Teatrul Evreiesc de Stat, 19:00, Helea, dragostea mea

Teatrul Nottara, 19:00, Umor, Amor fior de dor în Bucureşti

Teatrul de Comedie, 21:00, Colaj de Magie

Teatrul C. Tănase, 19:00, Revista revistelor

 

 

Duminică, 19 septembrie

Teatrul Evreiesc de Stat, 11:00, Nuntă cu divorţ

Teatrul de Comedie, 19:00, Gala Magic Show

Teatrul Masca, 19:00, Tango

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 14:00, Proiecţie film: Balanţa

Muzeul Naţional al Literaturii Române, 17:00, Spectacol de teatru Neguţătorul de ochelari

 

Leave a Reply

Featured Posts

termografie_bucuresti

Ce este Termografia si cat cos

Ce este Termografia Termografia reprezinta o tehnica medicala noninvaziva de investigatie, care consta in inregistrarea ...

601502_359035267497553_888757607_n

Brindusa Novac primeste binecu

Conform unei traditii vechi de 25 de ani, Suveranul Pontif va participa in urmatoarele ...

IMG_7384

Sportul Romanesc a primit Prem

In aceasta seara, la Ateneul Roman, Asociatia Presei Sportive din Romania a organizat un Spectacol ...

621566_392265697513342_602348883_o

«CE SE –NTÂMPLĂ MEL, LUME

Joi 11 octombrie de la ora 19.00 şi vineri 12 octombrie, de la ora 19.30, ArCuB vă propune să aflaţi răspunsul acestei replici ...

VP-Group__2_0005

ArCuB aduce la Bucureşti feno

VOCA PEOPLE ajung în curând în România; distribuţia show-ului din New York va evolua la ...

Sponsors